300 km egy fenékkel, felvidéki kalandozások országúti bringán
Abaúj-Zemplén geotúrák, Kövekből született történetek
Az évek múlásával mindenki életével együtt járnak a változások. Most, hogy a gyermekeink megnőttek és már külön mozognak tőlünk, lett időnk elég sok mindenre. Így jött létre az Abaúj-Zemplén geotúrák projektünk és a kerékpáros posztokból is látható, maradtak még tartalékok a szabadidő aktív eltöltésére. Napjainkat jelenleg a gyermekek felnőtt életkezdéséhez kapcsolódó lakhatási problémák megoldása tölti ki. Ez okoz némi csúszást a heti rendszerességű blogbejegyzések elkészítésében. Mielőtt azonban beleestünk volna a költözés okozta fennfordulás viszontagságaiba, még tekertünk egy hosszút. Felkészítem az olvasókat az elkerülhetetlenre, ez ma vegytiszta bringás tartalom lesz. Ráadásul nem csak a táv volt hosszú, a poszt is az lesz. Elkerülendő, hogy ne egy n+1. élménybeszámoló legyen, igyekszem hasznos tanácsokkal szolgálni azoknak, akik hasonló kihívásokban gondolkodnak. Kezdjünk is bele!
Előzmények
2017-ban lett időm leporolni a kamaszkoromban vásárolt Schwinn-Csepel országútit. Három gyermek felnevelében eltunyult apatestnek az első kilométerek nem adták azt a felhőtlen boldogságérzetet. Aztán szép lassan kezdett hozzáidomulni minden és jöhettek a 100+ távok. A hegyen az 5 sebességfokozat nagyon nem akarta kiadni, így 2019-ben meglett az utód, egy Specialized Allez alu-karbon. Ezzel már komfortosabb volt a mászás, jöhetett több 200+ km-es nap és akár a 3000 méter fölött szintek. Aztán a legtöbb kerékpáros életében eljön a karbonra váltás. Ez tavaly meg is történt, közben a BRM (Brevet Randonneurs Mondiaux) mozgalom szülővárosomból (Encs) hirdetett egy 300 km-es teljesítménytúrát. Egy jól optimazilált felkészülés után sajnos a féltávon jött egy váltótörés, ami alkatrészhiány miatt a szezont is kettőbe törte, így maradt némi elszámolnivaló a távval és a bringával is.
Felkészülés
Nekem a családi ritmus kézben tartása mellett 5-6 ezer km fér bele az évbe (strava profil nyilvános). Az enyhe telek gondoskodnak róla, hogy sok görgőzésre ne legyen szükség, márciustól pedig már napok is egyre hosszabbak. A tavalyi sokkal jobb felkészülés után ez az év a költözés okozta mizériával sehogy nem akart alakulni, folyamatosan lopni kellett az időt a bringázásra. Egy hosszabb, 180 km-es napom volt, a Nagy Bodrögközi töltéstúra. Poszt is született róla, egyébként csak a heti 1-3 edzés, az is főként síkon. A túrát megelőző héten sikerült hegyre is menni (80 km, 1800, szint), majd még kétszer 80 km síkon. Ennyi fért bele, úgyhogy volt némi aggodalmam a nappal kapcsolatban.
Csapatban jobb
Általában egyedül tekerek. Az edzésekhez ilyen hektikus időbeosztással nehéz társat találni. A Ring sorozat eseményein, és a váltótöréses napon is úgy jártam, hogy az eleje elszáguldott, aztán ottmaradtam egyedül a középmezőnyben. Most más volt a terv. Tavaly a Zemplén Ringen összeismerekedtem egy bringás kollégával, akinek nagy tapasztalata van a hosszútávú kihívások teljesítésében. Letekertük a ringet, aztán rögtön vissza Debrecenbe. Jól mentünk együtt, meg is beszéltük, hogy valamikor nekiugrunk a Cassovia tournak privátban. Ezt végül most Pünkösdkor sikerült összehozni. Úgy volt, hogy hárman leszünk, végül ketten maradtunk. Néha vannak nem várt szituációk. Ilyenkor jól jöhet ha a kritikus döntéseket ketten hozzátok meg.Egy durva hideg zápor és két másik esőzóna ellenére sem adtuk fel. A feleségem végül egész nap elérhető közelségben volt dupla kerékpártartóval felszerelve, de szerencsére nem volt rá szükség.
Cassovia tour 2025
Cassovia= Kassa latinul. Tulajdonképpen egy jó nagy körrel megkerültük a várost. A régi Abaúj-Torna és Gömör vármegyék területén kalandoztunk. Tájegységeket tekintve elég változatos volt a terep. A Zemplén, Szalánci-hegység, Felső-Hernád-völgy, Szepes-Gömöri-érchegység és végül a Cserehát lankái zárták a hosszúra sikerült napot. Szombaton még geotúránk volt, és olyan forróságot hozott a hosszúhétvége, hogy az 50 km-es ráhangolódó tekerést inkább el kellett hagyni. Az időjárás vasárnap is inkább ellenünk volt, mint velünk. Délelőtt 34 fokos meleg, utána 3 esőzóna és 10 fokos lehűlés. Ilyenkor jön jól, ha nem egyedül kell meghozni a kritikus döntéseket. A sok öltözéssel, extra megállóval időben azért jól megcsúsztunk a reggeli 6-os indulás mellett éjszaka fél 11 kor értünk vissza Encs-Abaújdevecserbe. Édesanyám forró húslevese nagyon jól esett a végén. A Krasznokvajda-Forró szakaszon napközben is kihívás az úthibákat kerülgetni, éjszaka a világítás ellenére fogtunk néhány nemvárt kátyút. Egyedül nehezebb lett volna, de ketten együtt jó tempót tudtunk menni. A teljes szint 3000 méter fölött alakult, Szomolnok és Stósz között majd 800 méter magasságig kapaszkodtunk fel (strava link). A Szalánci hegység Ny-i oldalán érdekes kis emelkedők színezték a napot, néhány rövid, de bőven 10% fölötti meredekségű “falacskával”.
Technika
Én egy Trek Madone 6-al, Péter pedig egy Wilier Triestinát hajtva indultunk útnak. A Trek 2x10 Ultegra, a Wilier Campa szettel volt szerelve. Erre az évre vettem egy új Mavic kerékszettet, amely a hegyi menetekhez kapott egy 11-34-es sort (síkra ott van egy másik 11-28-as kerék). Péter a standard 11-28-al teljesítette a napot, a hosszabb hegyi szakaszokon saját tempóban zárkózott fel. Nekem főleg a nap második felében jöttek jól a nagyobb fogaskerekek. 200 km után már a rövid csereháti lankák meredekebb szakaszai sajnos nem estek olyan jól. A stucni hosszon erre az évre visszavettem 1 cm-t a gyári értékekhez képest, mert tavaly a hosszabb etapokon kicsit kényelmetlen volt. A változtatás jogosságát szintén igazolta a nap. Nem volt semmilyen irritáció a térd, kar-csukló, derék hármas környékén. Az ülőgumók is túlélték a napot. Nekem ennyi nyeregben töltött idő sem okozott nagyobb problémát, pedig nem használok semmilyen speciális krémet.
Táplálkozás
Ez egy érdekes kérdés. A megfelelő mennyiségű szénhidrát bevitele és hatékony feldolgozása kritikus a nap során. Viszont azt, hogy a szervezet hogyan küzd meg az ilyen kihívásokkal mindenkinek egyénileg kell tapasztalnia. A korszerű kerékpáros táplálkozásban nekem kevesebb a rutinom, így két részre bontva megadom miből mennyi fogyott. Annyit meg kell jegyezni, hogy a súlyom 92 kg, amit egész nap ellátni megfelelő mennyiségű táplálékkal nem a legegyszerűbb feladat.
Péter az Etichsporttól tankolt fel bőséggel (nem reklám). Reggel 2 órával indulás előtt BCAA, Glutamina, Indulás előtt 30 perccel Pree Gara, 1-2 óránként sótabletta, Magnézium 2-3 óránként. Lassan felszivodó gél a nap folyamán 3-4, majd az utolsó 30 km-en egy gyorsan felszívódó gél, Energia Rapida. Mellette banán, néhány kisebb szendvics.
Én nem voltam ennyire pro. Maradtam a Decathlonos termékeknél. Sótabletta nekem is 1-2 óránként jöhetett, nem hanyagoltam a magnéziumot sem. Gélből 3 fogyott. Emellett a Bodrogköz túrán bejött a Nutrend Excelent Proteinbar szelet, ebből elment még 5 db. Szendvicsből az én testsúlyomhoz kicsit több kellett és volt még tartalékban banánból is bőven. Végül a gumicukrot ki sem bontottam. Az egyik kulacsban mindig tiszta víz volt, a másikba pedig Isostar pezsgőtablettát dobtam.
Ezekkel mind a ketten tőkéletesen tudtunk frissíteni. Egy helyen voltunk fogytán a víznek a szlovák oldalon, de ott egy étteremben a kihagyhatatlan Kofola megmentett bennünket.
Az utak
Ez rövid lesz. A magyar utak nem jók, a Zemplénben Regéc-Háromhuta között és a Csereháton néhol aszfalt sincs, csak kátyútenger. Szlovákia pedig ehhez képest kerékpáros paradicsom. Patika aszfalt és mivel nagyságrenddel több a bringás talán a közlekedési kultúra is jobb egy kicsit. Van hová fejlődni.
Összegzés
Az időjárás ellenére nagyon szép napunk volt, jó döntéseket hoztunk. Nem toltuk túl sehol, így végül 23,6 km/h-s átlaggal gurultunk be. Ebben a sötétedés utáni vizes, kátyús csereháti szakasz jelentősen benne van. De ezzel együtt volt kerek. Ha kérdésetek, észrevételetek van írjátok meg kommentben.

Péter a következő héten letekerte a Tour de Alföldet, és utána is ment egy 300-as karikát. Nekem sajnos indult a költözés, de a tavalyi váltótörés után vett revanssal nagyon jó szájízzel fordultunk rá az élet más készséget igénylő kihívásaira.
A nyarunkat még a továbbiakban is kitölti a családszervezés, így a több eseményt is tartalmazó következő geotúra naptárat őszre ígérjük. Addig is legközelebb személyesen Július 19-én, a 2. Telkibányai Ásványbörzén, találkozhattok velünk, ahol önálló asztalunk lesz. Mi nem ásványokat fogunk kiállítani, hanem a földtudományokat népszerűsítendő érdekes geojátékokkal készülünk a résztvevőknek. Valamint a délután folyamán ingyenes geosétán mutatjuk meg a Templomdomb vulkánjának kőzettani érdekességeit. Ha még nincs programod azon a hétvégén, írd be naptárba.
Gyere velünk geotúrázni és támogasd a tudományos ismeretterjesztést!
Az Abaúj-Zemplén geotúrák blog egy debreceni geográfus házaspár projektje, ahol a geológia-földtudományok témaköréből, teszünk közzé bejegyzéseket. A blogon nincs fizetős tartalom, de támogatásaitok hozzájárulnak, hogy a túraszervezés mellett tartalomszolgáltatásunk is folyamatos legyen.
Támogatni kétféleképpen tudsz minket, amit előre is köszönünk.
1. Előfizetés itt a substack-n, minimális összege havi 8 dollár.
2. KO-FI (Buy a coffee) oldalon meghívhatsz minket egy virtuális kávéra. Egy csésze gőzölgő fekete mellett a blogírás is könnyebben megy.