Azt, hogy miben különböznek a gyalogtúrák és a vezetett geotúrák egy tavalyi posztban megírtuk. Most a hét közepén jöjjön egy válogatás a tavalyi túráink képeiből, amelyben sorra vesszük mi is kell egy izgalmas, új ismereteket adó túrához.
Kell egy jó helyszín!
A helyszín tekintetében igyekszünk kevésbé ismert célpontokat választani. Ezekhez gyakran túristaút sem vezet. Ilyenek a meredek falú szurdokvölgyek, amelyek természetes akadálypályaként (Abaújvár, Kovácsvágás) teszik emlékezetessé a túrákat.


Ismertebb úticélok a Zemplén nevezetes kilátópontjai, ahová gyalogosan és kerékpárral is feljutottunk.



Fontos szempont még a földtudományok és a kultúrtörténet kapcsolódása. Így választottuk ki a telkibányai arany és ezüstbányászatot, a zempléni üveghutákat vagy most hétvégén az erdőbényei kőfaragást és a kőhidakat a tematikus túrákhoz.
Kell egy túravezető!
Nálunk rögtön kettő. Egy geológus-vulkanológus kutató és egy geoturizmusból Phd fokozatot szerzett geográfus.
Ahogyan itt a blogon láthattátok a főbb hívószavak a geológia, földtörténet, vulkanológia, kultúrtöténet és geoturizmus. Ezeket első hallásra kissé idegen dolgokat (hála a kiváló természettudományos oktatásunknak) a túravezető közérthetővé formálva adja át.
Kézbe véve egy kőzetet elmondja hogyan keletkezett (magmás, üledékes), milyen ásványok építik fel, mire használható. Egy kilátópontról körbe nézve milyen felszínformákat láthatunk, mi a felépítő kőzet, milyen folyamatok hozták létre. A nap végére így formálódnak élménnyé a kövekből született történetek.
Aktív élményszerzés
A geotúra az élettelen természeti környezet interaktív megismerése. Túravezetőként igyekszünk minnél több kőzetet és ásványt kézbe adni, majd közelebbről is megvizsgálni. Ehhez az előző évben már vásároltunk nagyítókat, aki nem hoz kalapácsot azt is ki tudjuk segíteni.
Ha van egy kis karbonát az anyagban (pl. lösz) azt megpezsgetjük kicsit (ecetsav).
És nem marad el a vulkánkitörés sem, amelyhez érdekes alapanyagokat összekeverve idézünk elő robbanásos kitörést.
Kerékpáron is!
Izgalmas kísérletnek indult, de most már minden évben hirdetünk kerékpáros geotúrákat is. Ezek eddig főként MTB-trekking jellegű hegyibringás megmozdulások voltak. Most hétvégén a hegyaljai kőhidakkal országúton is debütálunk.
Partnerek
Partnerek nélkülk nem megy. Itt a blogon köszönjük a Diétás Magyar Múzsa crosspostjait (köszi sógor!). A Zemplén Fanatik Szabadidősport és Természetvédelmi Egyesülettel a Sziklamászó piknik a Megyeren és az MTB túrák szervezésében működünk együtt. A Magyar Természetjáró Szövetség számára a Kéktúrázás napja rendezvényen az Encs-Mogyoróska szakaszon biztosítottunk túravezetést. Őszre már érkezett megkeresés a tállyai Kerekdomb fesztivál részéről dűlőtúra vezetésére. Reméljük ez a kör tovább bővül majd! Most egyenlőre ennyi.
Hétvégén gyertek minél többen! Találkozunk szombaton Erdőbényén és/vagy vasárnap Hercegkúton.
Támogasd a tudományos ismeretterjesztést!
Az Abaúj-Zemplén geotúrák blog egy debreceni geográfus házaspár projektje, ahol a geológia-földtudományok témaköréből, teszünk közzé bejegyzéseket. A blogon nincs fizetős tartalom, de támogatásaitok hozzájárulnak, hogy a túraszervezés mellett tartalomszolgáltatásunk is folyamatos legyen.
Támogatni kétféleképpen tudsz minket, amit előre is köszönünk.
1. Előfizetés itt a substack-n, minimális összege havi 8 dollár.
2. KO-FI (Buy a coffee) oldalon meghívhatsz minket egy virtuális kávéra. Egy csésze gőzölgő fekete mellett a blogírás is könnyebben megy.