A geotúra egy különleges tájegységi séta, amely során képzett túravezető kalauzolja végig az érdeklődőket a földtörténeti múlt különböző időszakain. Legyen ez egy mészkővidék, ahol a földtörténeti középidő mintegy 150-200 millió éves távlatából idézhetjük fel az egykori trópusi tengerek zátonyain végbement üledékképződési folyamatokat. Hasonlóan érdekes a Miocén kor vulkánjainak működésébe betekintenünk, ahol hatalmas robbanások taroltak le teljes erdőket vagy forró láva ömlött ki felszínre megvédve a puha üledékeket a lepusztulástól.
Mihez kell a túravezető?
Ahhoz, hogy az ezeket az első hallásra ismeretlen dolgokat közérthetővé formálva adja át. Kézbe véve egy kőzetet elmondja milyen ásványok építik fel, mire használható. Egy kilátópontról körbe nézve milyen felszínformákat láthatunk, mi a felépítő kőzet, milyen folyamatok hozták létre.
Olyan mint egy tanóra?
Fontos, hogy a résztvevők érezzék ez nem száraz tanóra, ez egy különleges ismeretszerzési folyamat, amelyben részt vesznek. Szemlélik a tájat, hallgatják a vezetőt és kérdeznek. Minél jobban átadják magukat ennek a speciális élményszerzésnek annál több minden hangzik majd el. Egy geotúra nem csak a kőzetek világáról szól. Fontosak az egyéb élettelen természeti értékek (a felszíni és felszín alatti vizek, a talajok) az élővilág (állatok, növények). Ki kell, hogy térjünk az ember szerepére a tájban a megismerjük kultúrtörténetünk legfontosabb mozzanatait, gazdálkodási formákat, a népi építészet elemeit
Aktív turizmus és földtudományi ismeretszerzés egy helyen
És akkor egy kis élménybeszámoló a hétvégéről. A Zemplén Fanatik Szabadidősport és Természetvédelmi Egyesület meghívására ismét részt vettünk a Sziklamászó pikniken, amely már harmadszor került megrendezésre a sárospataki Megyer-hegyen. A szervezők és támogatók tényleg mindent beletettek, hogy a látogatók jól érezzék magukat. Az aktív turizmust népszerűsítő rendezvényen mi geotúrázni hívtuk az érdeklődőket. A hűvös reggel miatt kicsit nehezen indult a nap, de végül egész nap tartott a nyüzsgés a profin biztosított mászópályákon. Végül két csoport számára mutattuk be a Megyer-hegy földtudományi értékeit a vulkáni tufáktól a malomkőbányászat emlékeiig. Az idő pazar volt. A kilátóba felsétálva a tokaji Nagy-hegy-től Sátoraljújhelyig kaptunk panorámát az UNESCO világörökség részét képező Tokaj-Hegyalja szőlőkkel borított hegyoldalairól. Természetesen volt vulkánkitörés bemutató is, amellyel a robbanásos kitöréseket szemléltettük. Jókat beszélgettünk, sok új ember számára tudtuk bemutatni miért is érdemes geotúrázni.









Találkozunk május 12-én (vasárnap 9.30) Telkibányán és panorámatúra keretében sétálunk fel a Hemzső-bércre. A Zemplén ma márnem a világ a vége, amely autópályán egész gyorsan elérhető. Budapestről indulva 2,5 óra Telkibánya, tehát akár reggel elindulva is oda lehet érni kezdésre. Ha kedvet kaptál, itt tudod jelezni részvételi szándékodat.
A geotúra egyik fő témája pontosan a riolit lávakőzet lesz. Ennek megfelően, hét közben érkezik majd a következő poszt.