Egy kis szolgálati közlemény az elejére. A hétvégén nagyon szép időben sikerült teljesíteni az év második geotúráját a kovácsvágási szurdokvölgyekben. A heti időjárás azért adott némi izgulnivalót, a jelentkezők száma azonban folyamatosan növekedett. Így péntek este 20 fő után lezártuk a regisztrációt. Utunkat néhol csak karnyújtásnyi széles falak, kis vízesések, csobogók, andezit oszlopok és riolittufa padok szegélyezték. E mellett az ébredő tavaszi természet nagyon szép keretet adott a kövek világához. A fényképes beszámolót a Facebook oldalunkon találjátok.
Mivel a völgyben nagyon szép durva szemcsés vulkáni breccsaanyag tárult fel így ez kitűnő lehetőséget ad, hogy visszakanyarodjunk a Na ez durva lesz! témához. Azt, hogy miként találkozik az üledékes kőzetek világa a vulkanizmussal kiderül a mai posztból.
Ezek is üledékek?
Bizony, bizony. Mivel a vulkáni törmelékes kőzetek esetében szállítás történik, így ezek önálló kategóriát kaptak az üledékes kőzettársaságon belül. A nagyobb energiájú robbanásos működés esetén kitörési felhő keletkezik és emelkedik fel a légkörben. Itt a szél lesz, amely szemcseméret szerint osztályozza az anyagot.

A finomabb szemcseméret az uralkodó széliránynak megfelelően messzebbre jut. A durvább anyag esetében a szállítási távolság kisebb. Kisebb energiájú működés esetén a vulkáni kürtőből izzó törmeléklavinák (piroklaszt árak) indulnak el. A gravitációnak köszönhetően itt is lehet némi szemcseméret szerinti osztályozás, de kevésbé hatékony. A nyugalomba került anyagban így a méteres blokkok és a finom hamu között minden szemcseméret megtalálható.
Persze, hogy van. Ezeket is osztályozzák, ugyanúgy lesz durva, közép- és finomszemcsés anyagunk. Ha a nagy méretű tömbök (64mm<) lekerekítettek, akkor bombának, ha szögletes akkor blokknak hívják. A kisebb szemcseméretű törmelék (2-64 mm) a lapilli. Ennél finomabb a vulkáni por (vagy hamu <2mm). A vulkáni törmelékes képződményekben ezek a különböző szemcseméretű anyagok keverednek, de mindig lesz domináns kategória ami alapján elnevezhető. Ahol a durvább blokkok, bombák a meghatározók, ott vulkáni breccsa vagy agglomerátum anyagról beszélünk.
Ezután jönnek a kisebb kőzet vagy horzsakő darabokat tartalmazó lapillitufák. A legfinomabb képződmények pedig a hamutufa kategóriába sorolhatók. Utóbbiakról majd jövő héten, most haladjunk tovább a durvább anyaggal.
Ezek tényleg durvák!
Az ilyen képződményeket nehéz nem észrevenni. A durva blokkok igazán felhívják magukra a figyelmet. A képen látható vulkáni bomba Vulcano szigetén egy robbanásos kitörés terméke.

Ekkora tömeg nem repül kilométereket, általában a kráter közelében csapódik be. A repedések, a még félig izzó anyagon földetéréskor keletkeztek. Ezután a vulkáni lejtőn még valószínűleg tovább gördült pár 10 métert. Ha a kitörések anyaga mozgás közben nem osztályozódik, akkor szinte minden szemcseméretű törmeléket megtalálunk majd a blokktól a hamuig. Ezt a vulkanológiai elnevezésük is tükrözi, mert ezek lesznek a blokk és hamuár üledékek. Így néz ki egy ilyen anyag Telkibánya környékéről (kb. 12 millió éves), ahol a legnagyobb blokkok mérete a méteres nagyságrendet is eléri.
Hogy a helyzet ne legyen egyszerű a nyugalomba került törmelékanyagot a gravitáció és a heves esőzések akár együttesen még egyszer mozgásba hozhatják. Ezek lesznek a laharok vagy más néven iszapárak. Mivel itt is óriási tömegű anyag képes megindulni nem kevésbé veszélyesek mint a vulkánkitörések. A poszt végén még visszatérünk ezekhez is.
Túlélhető?
Kis szerencsével, a kisebb kitörések. Az egyik vulkanológia szakirodalomban találtam egy érdekes szócikket ezzel a címmel:
Nagyon hasznos tanácsokkal látja el a szakembereket. Például, hogy viselj sisakot, mert ha nagy sebességgel a fejedre esik valami az komoly sérüléseket tud okozni. Ezenkívül, mondjuk az Etnán a szilánkos bazalt törmeléket a hosszú hajból elég macerás kiszenvedni. Továbbá hasznos a száj és szem védelme a finomabb vulkáni por ellen (maszk és zártabb szemüveg). A piroklaszt árak ellen azonban nincs igazán védelem. Olyan sebességgel zúdulnak alá, hogy elfutni előlük lehetetlen. Bár a következő videó ezt tanácsolja, nem nagyon van hová.
Egy vulkanológus házaspár, Maurice Krafft és Katia Conrad is egy ilyen kitörésben vesztette életét 1991. június 4-én. Több mint 20 évig kutatták a vulkánokat és mintegy 140 kitörést dokumentáltak. A tragédia napján Japánban, a Nagaszaki közelében található Unzen vulkánnál dolgoztak. Csoportjuknak a 300-800 Celsius fokos piroklaszt-árral szemben nem volt esélye a túlélésre. Nem forró, de hasonlóan veszélyes jelenségek az iszap és törmelék lavinák. Ezt bizonyítja a Tangiwai katasztrófa (Új-Zéland) néven elhíresült vonatbaleset, amely 1953 december 20-án következett be 151 emberéletet követelve.
A közelben található Ruapehu vulkán krátertét egy tó tölti ki. A kráter perem omlása utat engedett a tóban lévő víztömegnek, amely egy iszappal és kövekkel teli hömpölygő folyamként indult meg karácsony előtti este. Mintegy két óra múlva érte el a vasúti hidat, alámosva annak szerkezetét. A Wellingtonból érkező expressz 22 óra 21 perckor haladt át a hídon, amely nem bírta el a terhelést és összeomlott. A kocsik a több méter mély zagyárba zuhantak, amelyből az utasok nagy része nem tudott kimenekülni és megfulladt. A tragédia helyszínén ma nemzeti emlékhely található (képek itt). Az ilyen tragédiák elkerülésére ma már lahar előrejelző rendszer működik.
A poszt végén még kicsit hazai vizekre kanyarodunk vissza. Hasonló üledékeket találunk a palóc Grand-kanyonban Nógrádszakáll közelében. Itt 16 millió éve a kőzetanyag mellett nagyméretű fatörzseket ragadott magával az iszapár, amelyek helyén kisebb üregek (fatörzs barlangok) keletkeztek.
Ennyi fért bele mára. Jelenleg az Etna DK-i krátere produkál látványos kitöréseket, érdemes megnézni. Két hét múlva ismét geotúra (ásványgyűjtő és MTB), addig is kellemes húsvéti ünnepeket!
Geotúrázz és támogasd a tudományos ismeretterjesztést!
Az Abaúj-Zemplén geotúrák blog egy debreceni geográfus házaspár projektje, ahol a geológia-földtudományok témaköréből, teszünk közzé bejegyzéseket. A blogon nincs fizetős tartalom, de támogatásaitok hozzájárulnak, hogy a túraszervezés mellett tartalomszolgáltatásunk is folyamatos legyen.
Támogatni kétféleképpen tudsz minket, amit előre is köszönünk.
1. Előfizetés itt a substack-n, minimális összege havi 8 dollár.
2. KO-FI (Buy a coffee) oldalon meghívhatsz minket egy virtuális kávéra. Egy csésze gőzölgő fekete mellett a blogírás is könnyebben megy.