A héten az Országos Kéktúra Cserhát és Mátra-hegységekben kijelölt szakaszain túráztunk. A Cserhátban kezdtünk, majd egy szerdai esőnap után a Mátra nyugati részén fejeztük be. A fényképes beszámolókat a Facebookon tettük közzé, így most ezeket fűzzük össze egy posztba.
Cserhát
A Cserhát bár nem nagy kiterjedésű kistájunk nagyon érdekes domborzati adottságokkal rendelkezik. A barnakőszén telepeket is tartalmazó üledékes kőzetei között robbanásos kitörések tufáit (dácit- és riolittufa) is megtaláljuk. Legmagasabb kiemelkedéseit viszont a Mátrával egyidős andezitvulkánok alkotják.
Első nap a Becske-Cserhátsurány szakaszt jártuk végig. Hangulatos települések, Szanda vára és az utakkal szabdalt domhátak tették emlékezetessé a palóc tájat. A várból elén táruló szinte teljes körpanoráma miatt a kéktúra keleti szakaszának egyik legjobb kilátópontja. Csak ajánlani tudjuk. További képeket itt találtok.
Másnap a Zagyva folyó völgyéből indultunk Szentkúton keresztül Sámsonháza, Nagybárkány felé. Itt hétfőn kicsit tovább esett az eső és volt sár rendesen. A régi útvonal elkerülte Szentkutat, most viszont már útba esik a kegyhely. Ezzel néhány plusz km és több szint kerül a lábakba. Extra földtani látnivaló a sámsonházai kőfejtő földtani alapszelvénye volt.

Nagybárkány templomának dombok közül kibukkanó tornya többször került a teleobjektív lencséje elé. További fotókat itt találtok.
Túránk harmadik napján már látszott, hogy az időjárás nem velünk van, hanem ellenünk. Régi restanciánkat pótoltuk az út melletti palóc Grand Canyonnal, ami páratlan élmény volt. A Zemplén szurdokaihoz képest rövid, de falai szárazföldi vízfolyások által lerakott üledékes kőzetek történeteit mesélik el.
Délután a szemerkélő esőben Madách és Mikszáth irodalmi örökségét vettük célba a földtani örökség helyett, és nem csalódtunk. Az alsó-sztregovai Madách kastély felújítása, és bemutatótereinek anyaga nagy élmény volt számunkra, ki ne hagyjátok ha erre jártok. Változatosan és igényesen mutatja be a költő életét és kedvet csinál az Ember tragédiájának újraolvasásához. További képekért kattintsatok ide.
A Nyugat-Mátra
A hét második felében jöhettek a Mátra nyugati felének kilátópontjai. Elsőként Mátraháza és Galyatető között barangoltunk. Szeles, de kitűnő időnk volt. A távolban Parádsasvár és a Mátralába települései látszottak. Halványan a Tátra csúcsai is felismerhetőek voltak, itt érdemes tovább nézelődni
Közben találtunk egy kárpáti sáfrányt is, amelyet alaposan körbefotóztunk. Nálunk ritka és védett, a Kárpátokban egyébként közönséges. Zsuzsa nosztalgikus emlékekkel gondolt biológia tanár édesanyja növényhatározó szakkönyveire.
Péntekre igazi tavaszi élménynapot adott az időjárás, már reggel rövidújjúban lehetett indulni. Napközben 20 fok fölött volt a hőmérséklet. Mátraszentistvánról indulva a cél az Ágasvár csúcsa volt. Itt már vulkanológiai szempontból is több érdekességet lehetett találni. Megjelentek a vulkáni törmelékes kőzetek (andezites tufák és breccsák), amelyeket lávabenyomulások tagoltak. Ez egy igazi gerinctúra (képek itt), ahol az Ágasvár megdolgoztatja a lábakat.

Az átvonuló front utáni zimankóban igazán jó volt visszatekinteni az elmúlt hétre. Csodás hetünk volt, de a cserépkályha melege mellett a flandriai kerékpáros körverseny is élmény volt ma délután. Jövő hét vasárnap ismét geotúra. Pálházáról egy andezites szurdokvölgybe látogatunk. Az időjárás visszamelegszik, tartsatok velünk. Részleteket és a jelentkezési lapot itt találjátok.
Ha teheted támogasd a tudományos ismeretterjesztést!
Az Abaúj-Zemplén geotúrák blog egy debreceni geográfus házaspár projektje, ahol a geológia-földtudományok témaköréből, teszünk közzé bejegyzéseket. A blogon nincs fizetős tartalom, de támogatásaitok hozzájárulnak, hogy a túraszervezés mellett tartalomszolgáltatásunk is folyamatos legyen.
Támogatni kétféleképpen tudsz minket, amit előre is köszönünk.
1. Előfizetés itt a substack-n, minimális összege havi 8 dollár.
2. KO-FI (Buy a coffee) oldalon meghívhatsz minket egy virtuális kávéra. Egy csésze gőzölgő fekete mellett a blogírás is könnyebben megy.